Akné
Akné
viz také: Jak na Akné, úspěch s akné
Tato webová stránka je souhrnem webu Mario Badescu Akne Centrum
Značka Mario Badescu je známá tím, že ji používá mnoho celebrit. Jak jsou produkty Mario Badescu účinné však možná nejlépe poznáme díky jejich úspěšnému boji s akné a kontrole této nemoci.
Co je akné?
Akné (neboli acne vulgaris) je běžná kožní nemoc, která se vyskytuje na mnoha částech těla a může vzniknout v jakémkoli věku. Kvůli vysoké hustotě mazových váčků se akné často vyskytuje na tváři, krku a zádech, ale může se objevit i na nadloktí, kůži na temeni nebo na ramenou.
Pro akné jsou charakteristické plochy zarudlé kůže (seborea), výskyt černých a bílých teček (komedonů), pupínků a dokonce jizev.
I když je tvorba akné běžná v pubertě, může se objevit v jakémkoli věku – u většiny lidí akné mizí do věku 25 let. Je dobré vědět, že díky správnému ošetřování a dobré pravidelné péči o pokožku mu lze předcházet a kontrolovat jej.
Akné vzniká, když se kožní póry ucpou mazem, mrtvými kožními buňkami a bakteriemi. Skvrnám akné se obecně říká pupínky. Nadměrná sekrece mazových žláz se spojuje s přirozeně se vyskytujícími bakteriemi a mrtvými kožními buňkami a blokují folikuly (váčky, z nichž vyrůstají vlasy či chlupy). Vyměšovaný kožní tuk se hromadí pod ucpanými póry a poskytuje tak kožním bakteriím příhodné prostředí k tvorbě pupínků.
Typy akné
Nejběžnější formou akné je acne vulgaris, které se vyskytuje ve třech podobách:
- nezánětlivé akné
- velmi mírné acne vulgaris
- zahrnuje výskyt bílých a černých teček
- zánětlivé akné
- mírná forma acne vulgaris
- zahrnuje vznik papulí, pustulí a makulí
- cystické akné
- těžká forma acne vulgaris
- zahrnuje vznik cyst a zduřelých uzlinek
- často vede k hlubokým jizvám po akné
Příčiny akné
Přesné příčiny akné zcela neznáme, ale obecně se předpokládá, že k problému přispívají některé z níže uvedených faktorů.
Hormony
Jedná se o hormonální změny během puberty, těhotenství a menopauzy.
Rodinná anamnéza a genetika
Je nepopiratelnou skutečností, že k akné vedou i rodinné sklony.
Stres
Stres může vyvolat zvýšené vyměšování hormonů z nadledvinkových žláz, což může vést ke tvorbě akné.
Zdravotní problémy
Existuje široká škála zdravotních problémů, které podporují vznik akné: zanícení, podráždění a škrábání kůže, hyperaktivní mazové žlázy, hromadění mrtvých kožních buněk, které blokují póry a způsobují hromadění kožního mazu a bakterií v pórech.
Strava
Jak vyplývá z mnoha provedených studií, neexistují nezvratné důkazy, že strava a akné spolu souvisejí. Je zde však domněnka, že jídlo s vysokým glykemickým indexem (bohaté na cukry) má na akné negativní dopad. Podle jiných názorů mají negativní dopad mléčné produkty – i když ještě nebyl vynesen jasný verdikt, podle jedné z hypotéz za problém částečně mohou hormony podávané kravám. Zkuste vynechat mléčné výrobky a zjistíte, zda Vám to pomohlo – musíte si však najít jiný zdroj vápníku, jako jsou mandle, ořechy, špenát či kapusta.
Výzkum ukazuje, že potraviny bohaté na tuky způsobují stimulaci tvorby hormonů. Tuto zvýšenou tvorbu hormonů lze zpomalit konzumací stravy skládající se z nezpracovaných, „čistých“ potravin, jako je libové maso, ovoce, zelenina, ořechy a celá zrna – vyrovnaná strava, která neobsahuje příliš mnoho cukrů a tuků, bude pro vaši pleť to nejlepší!
Běžné chyby u pleti s akné
Opalování
Po pobytu na slunci akné rychle nezmizí a opalování jako takové není řešením léčby akné, ale je naopak škodlivé pro zdraví pokožky i celého těla. Po aplikaci přípravků proti akné se pokožka stává ještě mnohem citlivější na působení slunce, takže je nutné používat krém s vysokým faktorem na ochranu citlivé pokožky.
Mačkání pupínků
Hrozí zde riziko, že problém jen zhoršíte z důvodu zanesení špíny do pórů, čímž se akné jen rozšíří a může vytvořit trvalé jizvy.
Odstraňování peelingem
Pravidelná exfoliace je nutná pro prevenci zanesení pórů mrtvými kožními buňkami a naopak brání tvorbě pupínků. Nicméně provádět peeling na pleti poseté pupínky je vysloveně nežádoucí. Zrnka v exfoliačních výrobcích mohou vymáčknout malé pupínky a rozšířit z nich bakterie po celé tváři. Stimulování mastné pleti může také způsobit, že mazové žlázy zvýší svou činnost.
Nadměrné mytí tváře
Akné není kožní nemoc způsobená špatnou hygienou. Nadměrné čištění silnými čisticími přípravky může stimulovat mazové žlázy a zapříčinit silnější ucpání pórů a větší výskyt pupínků a zároveň vysušení a podráždění pleti.
Používání příliš horké vody na čištění a omývání
Horká voda může poškodit jemné kapiláry pokožky a způsobit zarudlý, flekatý vzhled a zároveň stimulaci a zvýšenou činnost mazových žláz. Vlažná voda je pro řádné omytí vždy nejlepší.
Vynechávání hydratačních přípravků
Veškerá pleť vyžaduje hydrataci, neboť přípravky proti akné kůži často dehydratují. Nejlepším výběrem pro pleť náchylnou k akné je nemastný hydratační přípravek s ochranným krémem proti slunci.
Jak se zbavit akné
Toto je specialita Mario Badesca - pro nejlepší přívravky proti akné kliknˇete zde